Kirik

 

Leerikooli, kuid mis see on...?


Paljudel inimestel on eelarvamusi leerikooli kohta ja tihti kardetakse tulla. Tahetakse, kuid julgusest jääb puudu. Karta pole vaja midagi. Allpool anname ülevaate leerikooli kohta ja võib-olla aitab see hirmust üle saada.

Mis on leer? Sõna leer tähendab õpetust ja sellega tähistatakse nii leeriõnnistamisele eelnevat õpetuse andmist kui ka õnnistamist ennast. Leeri ametlik nimi on konfirmatsioon, see tähendab kinnitamist.

Millal leerikool toimub? EELK Paldiski Nikolai koguduses toimub leerikool kaks korda aastas, kevadel ja sügisel. Alati kui on soov ja huvi leerikooli vastu, siis võib julgesti ühendust võtta koguduseõpetajaga, kes jagab informatsiooni ja annab teada, millal leerikool täpselt toimub.

Kaua leerikool kestab? Leerikool kestab neli kuud ja tunnid toimuvad kord nädalas umbes tund aega. Kõigile sobilik päev lepitakse kokku esimesel kokkusaamisel.

Kes võivad leerikooli tulla? Leerikooli on oodatud kõik alates vanusest 15-.... .

Kui olen ristimata? Leerkooli tulles ei pea olema ristitud, kuigi konfirmatsioon tähistab ristimise kinnitamist, olgu tegemist siis lapsena ristitute või siis vahetult enna konfirmatsiooni ristitavatega. Kui leerikooli tulnu on ristimata, siis ta ristitakse ja leeritatakse koos ühel jumalateenistusel.

Mis leerikoolis toimub? Leeritundides anname ülevaate olulisematest teemadest ja sündmustest. Tutvume oluliste kohtadega Piiblist, räägime elust ja surmast, kirikuaastast, jumalateenistustest ja paljust muust. Vaatame minevikku ja räägime olulistest tegelastest ajaloos ning suuname pilgu tulevikku. Lisaks vaatame pilte ja jooniseid ja igaühel on võimalus oma arvamust avaldada. Leeritunnid ei ole sellised nagu koolitunnid. Leeritundides hindeid ei panda ja valesid vastuseid ei ole. Alati on võimalus esitada küsimusi. Tegemist ei ole loenguga, vaid vabas vormis ja heas õhkkonnas oluliste teemade üle arutamise ja mõtlemisega. Koduseid ülesandeid ei anta, siiski on teinekord vaja mõni väike tekst läbi lugeda.

Miks kardan leerikooli tulla? Inimestel on sageli hirmud, millest ei julgeta rääkida ja nii tekivad asjadest valed arusaamad. Üheks suurimaks kartuseks inimestel on see, et kirikus hakatakse usku peale suruma. Nii see pole. Keegi ei suru midagi peale. Leerikooli ülesanne on tutvustada kirikuga seotud teemasid ja anda edasi õpetust. Igalühel on oma arvamus asjadest ja seda võib alati avaldada. Kindlasti pole vaja karta pealesurumist. Samuti kardetakse, et leerikoolis on vaja palju asju pähe õppida ja rohkesti lugeda. Tegelikult see päris nii ei ole. On küll mõned kindlad asjad, mis on vaja leerikooli jooksul pähe õppida, kuid need ei käi kellelegi üle jõu. Nendeks on Meie Isa palve, 10 käsku ja Usutunnistus.

Mis kasu saan leerikoolist? Leerikooli läbinust saab koguduse täisõiguslik liige kõikide õiguste ja kohustustega. Leerikooli läbimine on eelduseks laulatusele ning leeritatu saab õiguse lasta ristida oma lapsi ning ise olla ristivanemaks.

 

Avaleht
Leerikool
Viited
Kontakt